Northern New Brunswickers up for Athletics NB awards

A number of athletes from northern New Brunswick are up for Athletics New Brunswick Awards.

Alexi Cedric Roy of Beresford is nominated for Under 18 Male Cross Country Athlete of the Year while Bathurst's Jonathan Gionet is up for Male Senior Athlete of the Year.

Awards will be presented at a gala at CFB Gagetown in Oromocto on Saturday, November 25th.
 

Nominees:

Female Bantam Athlete of the Year

  • Abby Kilpatrick (SJTC) of Rothesay
  • Carys Jacobson (FFT) of Fredericton
  • Erika Despres (ASEA) of Dieppe
  • Erin Vringer (SJTC) of Saint John
  • Madison Wilson (FLTC) of Fredericton
  • Payten Gosselin (NB) of Fredericton

Male Bantam Athlete of the Year

  • Micah Landry (SJTC) of Saint John
  • Nicholas Harvey (FFT) of Fredericton
  • Sam Woodman (ASEA) of Lutes Mountain

Female Midget Athlete of the Year

  • Danielle Keefe (FFT) of Fredericton
  • Emily Doucet (ASEA) of Aldouane
  • Mackenzie Hall (FFT) of Fredericton
  • Shelby MacIsaac (ASEA) of Riverview

Male Midget Athlete of the Year

  • Ben King (SJTC) of Saint John
  • Francois Richard (ASEA) of Dieppe
  • Owen Enstrom (ASEA) of Upper Coverdale
  • Tristen Morneault (ASEA) of Dieppe

Female Youth Athlete of the Year

  • Abigail Davidson (FLTC) of Fredericton
  • Jillian Beck (SJTC) of Fredericton
  • Kyla Hughes (ASEA) of Cocagne
  • Lexie Shannon (FLTC) of Fredericton
  • Sophie Black (ASEA) of Dieppe

Male Youth Athlete of the Year

  • Craig Thorne (SJTC) of Saint John
  • Jordan Henri (ASEA) of Moncton
  • Mitchell Kean (FFT) of Fredericton
  • Samuel Bourque (ASEA) of Notre-Dame

Female Junior Athlete of the Year

  • Laura Dickinson (ASEA) of Miramichi
  • Marie-Pier Cloutier (SJTC) of Saint John
  • Samantha Taylor (FFT) of Canterbury
  • Veronique Omalosanga (ASEA) of Dieppe

Male Junior Athlete of the Year

  • Andrew LeBlanc (FFT) of Fredericton
  • Brady Graves (SJTC) of Saint John
  • Clint Steeves (ASEA) of River Glade
  • Jack Berkshire (FFT) of Fredericton
  • Michael Colford (FFT) of Fredericton
  • Tyrell Marin (FLTC) of Dalhousie

Female Senior Athlete of the Year

  • Bridget Brennan (NB) of Bridgewood
  • Geneviève Lalonde (SRNB) of Moncton
  • Grace Annear (FFT) of Hampton
  • Sarah MacPherson (FFT) of Victoria BC
  • Shelley Doucet (NB) of Quispamsis
  • Sydney MacDonald (ASEA) of Miramichi
  • Tess MacDonald (FLTC) of Fredericton

Male Senior Athlete of the Year

  • Barry Britt (SRNB) of Hampton
  • Christopher Robertson (NB) of Moncton
  • Jonathan Gionet (FLTC) of Bathurst
  • Liam Turgeon (ARAN) of Tide Head
  • Nick MacMackin (SJTC) of Quispamsis

Para Athlete of the Year

  • Christel Robichaud (ASEA) of Moncton
  • Jacob LeBlanc (ASEA) of McQuade
  • James Brace (ASEA) of Intervale
  • Max Arsenault (SJTC) of Rothesay
  • Shayne Dobson (ASEA) of Moncton
  • Veronica Coombes (ASEA) of Shediac Cape

Female Masters Athlete of the Year

  • Adrienne Cameron (SJTC) of Saint John
  • Carol Lynn Landry (SJTC) of Grand Bay-Westfield
  • Heather LeBlanc (NB) of Memramcook
  • Sharon Peabody (SJTC) of Saint John
  • Tracy Dunn (SJTC) of Norton

Male Masters Athlete of the Year

  • Andy Justason (FLTC) of Fredericton
  • Paul Gautier (SJTC) of Rothesay

 

Female U18 Cross Country Athlete of the Year

  • Hannah Trites (MCNB) of Fredericton
  • Jenna Keilty (FFT) of Fredericton
  • Laura Dickinson (ASEA) of Miramichi

 

Male U18 Cross Country Athlete of the Year

  • Lars Shwarz (FLTC) of Fredericton
  • Alexi Cedric Roy (ACAN) of Beresford

 

Female 18 plus Cross Country Athlete of the Year

  • Sarah Myatt (NB) of Fredericton
  • Taylor Dunn (NB) of Fredericton

Male 18 plus Cross Country Athlete of the Year

  • Brady Graves (SJTC) of Saint John
  • Jérémie Pellerin (NB) of Cocagne
  • Michael Colford (FFT) of New Maryland

Team of the Year

  • U23 Men’s 4x100m team (Brandon Cleghorn, Tyrell Marin, Braden Harrison, Alexander Williston) 
  • CSG Womens’ 4x100m team (Marie-Pier Cloutier, Veronique Omalosanga, Joelle Leger, Samantha Taylor)
  • Legion National Youth women’s 4x100m team (Caroline Gagnon, Abigail Davidson, Joelle Leger, Marie-Pier Cloutier)
  • Legion National Youth men's 4x100m team (Craig Thorne, Kenneth McGovern, Mickyle Welsh, Jorden Henri)
  • ASEA AC indoor Junior Women's team (Joelle Leger, Sharon Ngongo, Shelby MacIsaac, Veronique Omalosanga)
  • ASEA AC Indoor Junior Men's team (Clint Steeves, Tim Poirier, Mickyle Welsh, Jordan Henri)

AthleticsNB will also be awarding: Female Outstanding Performer of the Year, Male Outstanding Performer of the Year, the Harold Nicholson Volunteer of the Year, the Official of the Year, and Coach of the Year awards.